Tiskové středisko ČBK

Subscribe to zdroj Tiskové středisko ČBK
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 5 hodin 40 sek zpět

Programové tipy Radia Proglas na 21. týden 2018

20. Květen 2018 - 9:00
V týdnu od 21. do 27. května uslyšíte například rozhovor o rodinné tradici výroby kněžských ornátů nebo týdeník Živě z Prahy s arciopatem benediktínského kláštera v Praze na Břevnově Prokopem Petrem Siostrzonkem.

1 467 kostelů a modliteben je připraveno na Noc kostelů

18. Květen 2018 - 14:00
V tuto chvíli je pro vás připraveno celkem 6 440 programů v celé České republice. Letošní jubilejní 10. ročník se bude konat již v pátek 25. května 2018. Akce je ekumenická, což znamená že se účastní různé církve působící na území ČR.

Svoboda? Svoboda. Několik poznámek Jakuba Kříže

17. Květen 2018 - 12:15
V souvislosti s blížícím se festivalem Divadelní svět Brno 2018 se na různých úrovních rozvinula diskuse na téma možností umělecké svobody a jejích limitů; v komentáři ji z pohledu katolické církve v ČR rekapituluje advokát Jakub Kříž.

Santiniho perle na Zelené hoře navrátí lesk

16. Květen 2018 - 19:00
Dnes je slaven svátek sv. Jana Nepomuckého, hlavního patrona Čech a patrona kostela na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Tato památka, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, postupně prochází opravami ve snaze dostat ji do původní podoby. Do roku 2021 se zde bude do obnovy místa investovat se spouluúčastí farnosti 45 milionů korun z prostředků EU. Mimo to bude nově vybudováno důstojné zázemí pro turisty a návštěvníky. Novináře o tom při press tripu pořádaném ČBK informoval zdejší duchovní správce P. Vladimír Záleský.

Papež František: úkolem rodičů a kmotrů je živit plamen křestní milosti

16. Květen 2018 - 16:00
Při středeční audienci uzavřel papež František velikonoční cyklus katechezí věnovaných křtu. Tématem poslední promluvy bylo „obléknout se v Krista“, jak nás k tomu nabádá sv. Pavel v listu Galatským: „Neboť vy všichni, kteří jste byli pokřtěni v Krista, také jste Krista oblékli.“ (Gal 3,27) Kromě symbolického předání křestní roušky zmínil papež také význam křestní svíčky, která představuje Ježíše, jež je světlem na naší cestě. Před závěrečným požehnáním vyjádřil Svatý otec své obavy o situaci ve Svaté zemi a na Blízkém východě.

Arcibiskup Jan Graubner o svatém pro dnešní den: O čem mluví ta mlčící socha?

16. Květen 2018 - 14:30
V předvečer dnešního svátku sv. Jana Nepomuckého se v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha konala bohoslužba ke cti tohoto světce, jejímž hlavním celebrantem byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Má tento národní patron Čech a vzor diskrétního naslouchání co říci dnešku? Přinášíme text homilie moravského metropolity.

Z Prahy do Münsteru na kole

15. Květen 2018 - 17:00
Na Katolické dny do Münsteru dorazila na kole také skupina mladých v rámci projektu organizovaného Junge Aktion der Ackermann-Gemeinde. Na cestu, kterou symbolicky zahájili v Praze na Bílé hoře, se vydali deset dní před zahájením Katolických dnů. Během té doby ujeli na kole více než 800 km a cestou navštívili místa, která jsou spojena s válkou, násilím, ale i s touhou po míru. Níže přinášíme svědectví o jejich cestě.

Plnomocné odpustky k 300. výročí založení poutního místa Maria Hilf u Zlatých Hor

15. Květen 2018 - 5:00
Na žádost biskupa Františka Václava Lobkowicze udělil papež František pro jubilejní rok 300. výročí založení poutního místa Maria Hilf privilegium plnomocných odpustků spojených s návštěvou tohoto poutního místa u Zlatých Hor na Jesenicku.

Počet církevních sňatků byl v roce 2017 čtvrtý nejvyšší za posledních 10 let

14. Květen 2018 - 17:30
V roce 2017 se konalo v Čechách a na Moravě celkem 5.604 církevních svateb. Zájem o církevní svatby je v České republice dlouhodobě stabilní a církevní sňatky tvoří zhruba 17 % ze všech prvosňatků. Z celkového počtu církevních svateb jsou víc než 2/3 mezi pokřtěnými věřícími. Zbylá jedna třetina sňatků v kostele je mezi partnery, z nichž je pokřtěn pouze jeden. Nejvíce církevních svateb se vloni konalo v Brněnské a Olomoucké diecézi.

Velehradská mediální pouť povzbudila novináře i poutníky k hledání pravdy a šíření dobré zprávy

14. Květen 2018 - 13:45
Poprvé na Velehradě a poprvé s doprovodným programem ve formě přednášek i her pro děti se v sobotu 12. května 2018 uskutečnila pouť křesťanských médií. Mši svatou v předvečer Světového dne modliteb za sdělovací prostředky, který připadá vždy na sedmou neděli velikonoční, jako hlavní celebrant slavil pomocný biskup Josef Nuzík.

Co si odvážejí čeští věřící z Katolických dnů ?

14. Květen 2018 - 12:00
„Katolické dny jsou velmi živou událostí, která přitahuje a jistě bude mít pro naši diecézi velký význam i do budoucna,“ uvedl pro Tiskové středisko ČBK místní biskup Dr. Felix Genn. Jaký dojem si z Münsteru odvážejí čeští věřící a jak obohatilo toto vzájemné setkání místní hostitele?

Přímé přenosy bohoslužeb od 14. do 20. května 2018

14. Květen 2018 - 10:30
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Istanbulská úmluva není posilou přátelství muže a ženy, píšou biskupové

13. Květen 2018 - 12:45
Biskupové českých a moravských diecézí ve společném listě připomínají základní principy, o něž se opírá vztah muže a ženy; zároveň vyjadřují své znepokojení nad obsahem tzv. Istanbulské úmluvy, která má být přijata i českým Parlamentem. Připomínají, že na zavrženíhodné násilí na ženách i mužích již naše stávající zákony pamatují.

Návštěva kardinála Dominika Duky a Stanislava Přibyla na Katolických dnech

13. Květen 2018 - 12:00
V pátek 11. května navštívili Katolické dny v Münsteru také kardinál Dominik Duka OP a generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl. Jejich návštěva byla sice krátká, ale probíhala ve velmi přátelském duchu. Dopoledne strávili ve stánku českých biskupství, setkali se s věřícími a P. Přibyl zahrál i na cembalo, odpoledne navštívili také stánek Sdružení Ackermann-Gemeinde a kláštera Osek.

Česká církev se prezentuje v Münsteru na Katolických dnech

12. Květen 2018 - 17:00
Na Katolických dnech v Německu je zastoupena v rámci veletrhu Kirchenmeile i Česká republika. V koordinaci České biskupské konference jsou ve společném informačním stanu představeny všechny naše diecéze. Dále zde můžete najít stan Sdružení Ackermann-Gemeinde a litoměřické diecéze, která samostatně prezentuje klášter Osek a jeho školicí středisko. Co nejvíce zajímá německé návštěvníky u našich stanů a jaké jsou jejich ohlasy, přinášíme níže.

Programové tipy Radia Proglas na 20. týden 2018

12. Květen 2018 - 10:00
V týdnu od 14. dubna do 20. května zachytíte na vlnách Proglasu Noční linku na téma „Jaká hudba se vám v kostele nejvíc líbí?“ s hudební redaktorkou Klárou Beránkovou, cyklus Mezi slovy s podtitulem „Jídlo není odpad“ nebo týdeník Živě z Prahy věnovaný Janu Pavlu II.

Pozdrav Noci kostelů 2018 zaslal kardinál Schönborn

11. Květen 2018 - 13:00
Vídeňský arcibiskup Christoph kardinál Schönborn zaslal pozdrav k letošnímu desátému ročníku Noci kostelů. Co přeje návštěvníkům jubilejního ročníku?

Katolický týdeník: Vatikán známkou slaví českého světce

11. Květen 2018 - 12:15
Svatý Jan Nepomucký jako stavitel mostů mezi lidmi se ocitl vedle sv. Petra na nejnovější sérii vatikánských známek. A na další z nich se objevuje zase cyrilometodějský motiv, který připomíná uznání staroslověnštiny za čtvrtý liturgický jazyk.

Na Katolické dny do Münsteru dorazilo přes 50 000 věřících

11. Květen 2018 - 9:00
Katolické dny jsou největším německým laickým setkáním v církevní oblasti, ale zároveň se jedná i o velkou společenskou akci a událost pro pořádající město. V letošním roce se očekává rekordní počet účastníků. Přinášíme několik zajímavostí a fotografie z prvního dne.

S jakými očekáváními přijíždí čeští věřící na Katolické dny do Münsteru?

10. Květen 2018 - 22:00
Mezi účastníky Katolických dnů v Německu jsou i čeští věřící, kteří přijeli do Münsteru se sdružením Ackermann-Gemeinde. Jaká jsou jejich očekávání a na co se nejvíce těší?

Stránky