Tiskové středisko ČBK

Subscribe to zdroj Tiskové středisko ČBK
cirkev.cz - aktuality
Aktualizace: 4 hodiny 43 min zpět

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. února 2018

19. Únor 2018 - 9:15
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.

Programové tipy Radia Proglas na 8. týden roku 2018

17. Únor 2018 - 14:00
V týdnu od 19. do 25. února 2018 si můžete například poslechnout magazín Kafemlýnek věnovaný správnému psychomotorickému vývoji dětí nebo rozhovor z cyklu Křesťan a svět se sestrou Vojtěchou Zikešovou z klášterní kavárny Õde v Olomouci.

Pamatujme na oběti středeční střelby na Floridě

16. Únor 2018 - 15:00
Předseda ČBK kardinál Dominik Duka OP zasílá kondolenci americkému velvyslanci v ČR Stephenu B. Kingovi jako reakci na útok ve střední škole na Floridě (Parkland, 14. února 2018). Zároveň vyzval věřící v diecézích k přímluvné modlitbě za oběti při nedělních bohoslužbách; její text zveřejňujeme.

Přihlásit ke studiu na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy se můžete do konce února

16. Únor 2018 - 14:15
Do konce února 2018 se můžete přihlásit ke studiu na pražské katolické teologické fakultě (KTF UK), která zájemcům nabízí vzdělání v oblasti katolické teologie, aplikované etiky, dějin umění a evropské kultury. Je možno vybírat mezi denní či dálkovou formou studia.

Papež vyzval věřící na Popeleční středu: Zastav se! Pohleď! Vrať se!

16. Únor 2018 - 14:00
Podle starobylé tradice slavil papež František Popeleční středu na jednom ze sedmi vrcholků Říma – Aventinu. Věřící se nejdříve shromáždili v benediktýnském kostele sv. Anselma a odtud pokračovali v kajícím procesí do dominikánské baziliky sv. Sabiny, kde byla sloužena mše svatá. Ve své promluvě papež František shrnul své poselství na počátku postní doby do tří slov: Zastav se! Pohleď! Vrať se!

IV. Konference duchovních pracovníků církevních škol a školských zařízení

16. Únor 2018 - 13:51
IV. Konference duchovních pracovníků církevních škol a školských zařízení se bude letos konat ve dnech 4. - 6. dubna 2018 v klášteře Želiv. Uzávěrka přihlášek je 16. března 2018.

Asociace ředitelů církevních škol a školských zařízení podporuje spravedlivé fiancování

15. Únor 2018 - 18:15
Přinášíme stanovisko Asociace ředitelů církevních škol a školských zařízení k otázce spravedlivého financování regionálního školství.

Zemřel literární kritik Jaroslav Med

15. Únor 2018 - 10:04
Ve středu 14. února 2018 zemřel literární kritik, historik, spisovatel a vysokoškolský pedagog Jaroslav Med. Dnes o tom informovala Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, kde doc. Med působil na Ústavu dějin křesťanského umění.

Lurdy: Církev uznala už sedmdesátý zázrak

14. Únor 2018 - 16:00
V neděli 11. února oznámil biskup diecéze Beauvais Jacques Benoit-Gonin oficiální uznání zázraku týkající se uzdravení františkánské řeholnice Bernadette Moriauové, která po mnoho let trpěla těžkou paralýzou. Je to už sedmdesátý zázrak v Lurdech, který církev oficiálně uznala.

Mons. Zdenek Wasserbauer přijme v květnu biskupské svěcení

14. Únor 2018 - 12:00
V sobotu 19. května 2018 se při mši svaté v 10 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskuteční biskupské svěcení Mons. ThLic. Ing. Zdenka Wasserbauera,Th.D., nynějšího generálního vikáře pražské arcidiecéze. Novým pomocným biskupem pražské arcidiecéze ho 23. ledna jmenoval Svatý otec František.

Popeleční středa s biskupy? Již zítra

13. Únor 2018 - 16:59
Popeleční středa, tentokráte 14. února 2018, je dobrou příležitostí modlit se společně s biskupy. Přinášíme přehled mší s udělováním popelce z rukou českých a moravských biskupů.

Prešov či Panama? Registrace na setkání mládeže jsou spuštěny

13. Únor 2018 - 15:00
Oficiální registrace na setkání mládeže v Prešově a také na Světové dny mládeže v Panamě s papežem Františkem jsou spuštěny. Jaké bylo motto loňského Celostátního setkání v Olomouci? Nebojte se! Neváhejte tedy a využijte příležitost navštívit jinou část světa. Chcete-li se akce pro mladé zúčastnit dříve a nejlépe v ČR, vyberte si z diecézních setkání mládeže, Studentského Velehradu či z pravidelných akcí pořádaných centry pro mládež.

Mladí lidé končí v dluhových pastech. Charita varuje a navrhuje řešení

13. Únor 2018 - 13:00
Zadluženost, bezdomovectví a nedostupné bydlení – to jsou klíčové problémy České republiky související s chudobou a sociálním vyloučením mladých lidí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou pak mladí rodiče samoživitelé. Vyplývá to z nejnovější zprávy Caritas CARES, sestavené na základě statistických dat a zkušeností lidí z terénu – více než osmi desítek sociálních pracovníků Charity Česká republika, kteří pracují s mladými lidmi. Zpráva současně navrhuje zákonodárcům a institucím, jak problémy mladých lidí „na okraji“ řešit.

Multifunkční objekt v pražském Karlíně má významného investora: Biskupství královéhradecké

13. Únor 2018 - 11:00
Společnost Karlín Group získala významného investora pro nový projekt multifukčního domu v Křižíkově ulici v pražském Karlíně. Do společného podniku s developerem vstoupilo Biskupství královéhradecké, které se i takto připravuje na samostatné porestituční hospodaření.

Popeleční středa na vlnách Proglasu

13. Únor 2018 - 10:00
Rádio Proglas připravilo na Popeleční středu speciální vysílání. V programu je například modlitba Křížové cesty, Poselství papeže Františka k postní době a mše svatá. Více informací naleznete v článku.

Jsme odvážní? Mladí lidé se již potřetí mohli setkat s řeholníky

12. Únor 2018 - 16:15
Minulý týden se v pražském františkánském klášteře setkalo 50 mladých lidí a 25 řeholníků. Nešlo o nábor mladých lidí do řehole, ale o malý náhled do života v řádu, proto se letošní setkání jmenovalo: Jsme odvážní? Na programu večera byla mše, adorace, povídání a také přednáška o rozlišování povolání, která bude k vidění na youtube kanálu Řeholníci Spolu.

Národní týden manželství boří mýty o partnerských vztazích

12. Únor 2018 - 16:00
Dnes začíná Národní týden manželství, který se v ČR koná už po dvanácté. Téměř každá diecéze má připravený program pro manžele či pro snoubence. Konají se duchovní obnovy, přednášky a manželské večeře. Letošní ročník se dotýká mýtů, které se ve společnosti o manželství objevují.

Bude Pavel VI. brzy svatým? Kardinálové potvrdili zázrak

12. Únor 2018 - 14:00
Dne 6. února 2018 biskupové a kardinálové Vatikánské kongregace pro blahořečení a svatořečení jednohlasně potvrdili zázrak přisuzovaný přímluvě blahoslaveného papeže Monitiniho. Nyní chybí jen poslední krok a tím je konečné rozhodnutí papeže Františka a oznámení o kanonizaci, která by měla pravděpodobně proběhnout v říjnu.

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. února 2018

12. Únor 2018 - 9:00
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.

Bojovník proti fašismu Teresio Olivelli byl blahořečen

9. Únor 2018 - 13:00
Italský voják a účastník odboje proti fašismu Teresio Olivelli byl v sobotu 3. února 2018 prohlášen v severoitalském městě Vigevano za blahoslaveného. Kvůli svému postoji proti nenávisti a šíření hodnot křesťanského humanismu byl pronásledován a vězněn v koncentračních táborech. Tam zemřel v pouhých 29 letech poté, co se dobrovolně rozhodl následovat odsouzené do vyhlazovacího tábora v Hersbrucku.

Stránky